167 Broad Street 
Manasquan, NJ 08736
(732) 528-8820

(Monmouth County)



Head Coach
Justin Barowski
(2nd Season in 2022)

Assistants
Nick Skokos
Jason Snyder
Darrell Falkinburg

Section
CJ Group 2

Division
B-North

District
21

Region
6


2022 Overall Record:  16-6  /  Shore Conference:  11-6  /  B-North:  3-3

 

CJG2 Sectional Semifinalists
8th Place District 21
Tied 3rd Place B-North


Wgt WrestlerRecordPost Season
106 (So) Andrew Marcucci9-20 
106 (Fr) Ryan Sheerin4-4 
113   
120 (Fr) Michael O'Connor25-12D-4th / R-6th
120 (Fr) Tristan Davalos-Guillan10-8 
126 (Jr) James Bonavita2-12 
132 (So) Michael McNulty3-6 
138 (Jr) Torey Falkinburg26-9D-3rd / R-PQ
138 (Sr) Kieran Pastelak10-13 
144 (Sr) David Lisk28-5 
144 (So) Christopher Jordan0-2 
150 (Sr) Jose Avila10-6 
157 (Sr) Jake Edwards26-6 
157 (So) Max Salerno10-2 
157 (Fr) Daniel Riccione2-2 
165 (So) Kevian Kraemer11-14 
165 (So) Brian Lee10-10 
165 (Sr) Frank Loria4-7 
175 (So) Nicholas Reffler5-12 
190 (So) Noah Mammeri18-11 
190   
215 (Sr) Eddie Dingler5-7 
215 (Fr) Cristian Canseco0-2 
215 (Jr) Mathew O'Donnell10-6 
Hwt (Sr) JJ Cavanaugh19-9 
Hwt   

 


Date OpponentResult
12/18 IceBreaker Tournament4th Place
12/22 vs WallL 27-42
12/30 Walter Woods Tournament10th Place
1/5 vs NeptuneW 66-12
1/8  Buc Classic1st Place
1/12 at MatawanW 56-13
1/14 at St RoseW 60-7
1/15 at MainlandW 36-30
      Egg HarborW 42-31
      St Joseph's (Hammonton)W 67-6
1/19 vs Freehold BoroL 24-52
1/20 vs Monmouth RegionalW 58-18
1/22 at Brick TwpW 43-26
      Freehold TwpL 24-45
      ColoniaW 42-36
1/25 at TR East (SCT Prelims)L 21-46
1/27 at Asbury ParkW 66-10
1/31 vs Colts NeckL 27-41
2/5 at Red Bank RegionalW 54-24
      ManchesterW 56-15
      KeansburgW 51-18
2/7 CJG2-QF: vs CinnaminsonW 41-30
  CJG2-SF: at RaritanL 21-48
2/11 vs PinelandsW 43-27
2/12 at BarnegatW 57-15
2/19 District 218th Place
   
   

 




ShoreConferenceWrestling.com Wrestler Of The Year

(Jr) Torey Falkinburg - 138
Record: 26-9
3rd Place District 21
3rd Place Buc Classic
2nd Place IceBreaker Tournament
Tied for 2nd on team wins list

 

2/26: REGION 6
Manasquan: (0 Medal Winners)
6th: Michael O'Connor (120)
PQ: Torey Falkinburg (138)

 

2/19: DISTRICT 21
Manasquan (8th Place / 0 Champs / 1 Medal Winner)
The Warriors had six wrestlers in the consolation round, but were only able to get one 3rd-place finish, as they looked to have multiple District medalists for the first time since 2017.
3rd: Torey Falkinburg (138)

 

2/12: NON-DIVISION
Manasquan  57  -  Barnegat  15  (BOX SCORE)

 

2/11: NON-DIVISION
Manasquan  43  -  Pinelands  27  (BOX SCORE)
Manasquan: Mammeri, O'Donnell, Lisk, Avila, & Edwards win by pin
Pinelands: Livio (23-2); Mena (21-3); Wagner (22-5)

 

2/7: CJG2 SEMIFINALS
Raritan  48  -  Manasquan  21  (BOX SCORE)
Raritan: Burns, Davis, Mansueto, Kmak, Reilley, & Peters win by pin
Manasquan: O'Connor, Lisk, & Edwards pin

 

2/7: CJG2 QUARTERFINALS at Raritan
Manasquan  41  -  Cinnaminson  30  (BOX SCORE)
Manasquan: Cavanaugh, Marcucci, O'Connor, Lisk, & Edwards win by pin

 

2/5: RED BANK REGIONAL QUAD
Manasquan  54  -  Red Bank  24  (BOX SCORE)
Manasquan  51  -  Keansburg  18  (BOX SCORE)
Manasquan  56  -  Manchester  15  (BOX SCORE)

Manasquan: 3 wins - O'Connor, Avila, Lisk, & O'Donnell

 

1/31: B-NORTH
Colts Neck  41  -  Manasquan  27  (BOX SCORE)
M: Avila, Lisk, O'Connor, & Davolos-Guillen win by pin

 

1/27: NON-DIVISION
Manasquan  66  -  Asbury Park  10  (BOX SCORE)
M: Davolos-Guillen, Falkinburg, Pastelak, Edwards, & Riccione win by pin

 

1/25: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
‚Äč#15 TR East  46  -  #18 Manasquan  21  (
BOX SCORE)
M: Lisk (18-3); Edwards (18-5); Cavanaugh (15-5); Falkinburg (17-5)

 

1/22: BRICK TWP QUAD
Manasquan  43  -  Brick Twp  26  (BOX SCORE)
Freehold Twp  45  -  Manasquan  24  (BOX SCORE)
Manasquan  42  -  Colonia  36  (BOX SCORE)

 

1/20: NON-DIVISION
Manasquan  58  -  Monmouth  18  (BOX SCORE)
Squan: Lisk (14-3); Edwards (14-5); Mammeri (13-4); O'Connor (12-4)

 

1/19: B-NORTH
Freehold Boro  52  -  Manasquan  24  (BOX SCORE)

M: Lisk (13-3); Edwards (13-5); Mammeri (12-4)

 

1/15: MAINLAND QUAD
Manasquan  42  -  Egg Harbor  31  (BOX SCORE)
Manasquan  36  -  Mainland  30  (BOX SCORE)
Manasquan  67  -  St Joe's Hammonton  6  (BOX SCORE)

 

1/14: NON-DIVISION
Manasquan  60  -  St Rose  7  (BOX SCORE)
SR: Connelley (10-1), Kane (8-3)

 

1/12: B-NORTH
Manasquan  56  -  Matawan  13  (BOX SCORE)
Squan: Pastelak, Avila, Salerno, Mammeri, & Cavanaugh-Figueroa win by pin; Falkinburg techs

 

1/8: BUC CLASSIC at RED BANK REGIONAL  (TRACK)
Warriors Win Team Title at Buc Classic

1st Place
144: David Lisk

2nd Place
120: Michael O'Connor
150: Jake Edwards
157: Max Salerno

3rd Place
126: Tristan Davalos-Guillan
132: Torey Falkinburg

 

 

1/5: B-NORTH
Manasquan  66  -  Neptune  12  (BOX SCORE)
M: Marcucci, O'Connor, Pastelak, Lisk, Edwards, Kraemer, Lee, & Dingler win by pin

 

12/30: WALTER WOODS  (TRACK PAGE)
Warriors Finish in 10th Place

2nd Place
132: Torey Falkinburg

3rd Place
144: David Lisk

 

12/22: B-NORTH
Wall  42  -  Manasquan  27  (BOX SCORE)
M: O'Connor, Falkinburg, & Mammeri with pins

 

12/18: ICEBREAKER TOURNAMENT  (TOURNAMENT PAGE)
Warriors Finish 4th at IceBreaker

Top 3 Finishers

1st Place
144: David Lisk

2nd Place
175: Frank Loria

3rd Place
120: Mike O'Connor
132: Torey Falkinburg
150: Jake Edwards